+48 55 611 41 44 forsped@forsped.pl

Aktualności / Ewolucja transportu w Gdańsku: Nowy terminal kolejowy na horyzoncie

Ewolucja transportu w Gdańsku: Nowy terminal kolejowy na horyzoncie

W gdańskim porcie, sercu polskiego handlu morskiego, szykuje się prawdziwa rewolucja. Baltic Hub, wiodący gracz w branży, ogłosił plany budowy nowego terminalu kolejowego, który może zrewolucjonizować sposób, w jaki towary docierają do i z Polski.  Dotychczasowy terminal kolejowy Baltic Hub to siedem torów kolejowych o długości 750 metrów każdy, tworząc łączną długość 5,25 kilometra. Trzy suwnice RMG starannie obsługują ten złożony system. Jednakże, w maju 2024 roku, oczekuje nas przełom. Wówczas to zostanie uruchomiona czwarta, w pełni zelektryfikowana suwnica RMG. Ta nowa infrastruktura znacząco zwiększy przepustowość kolejową. Zgodnie z doniesieniami z konferencji Transport Week w Gdyni, planowana inwestycja ma ogromny potencjał, który może nawet przekroczyć 1,5 miliona TEU (kontenerów dwudziestostopowych).

Nowa era transportu

Terminal kolejowy Baltic Hub to nie tylko kolejne przedsięwzięcie infrastrukturalne. To manifest zmiany, która już następuje w polskim transporcie. Rosnąca rola kolei jako elementu kluczowego w całym systemie transportowym staje się coraz bardziej oczywista. Dzięki nowemu terminalowi, kontenery z gdańskiego portu będą mogły dotrzeć nawet do tak odległych miejsc jak Ukraina, Słowacja czy Czechy, otwierając nowe perspektywy dla handlu międzynarodowego.

Innowacje dla przyszłości

Budowa nowego terminalu kolejowego to nie tylko krok naprzód, to także inwestycja w przyszłość. Dodatkowa, czwarta w pełni zelektryfikowana suwnica RMG, planowana na maj 2024 roku, zwiększy przepustowość kolejową firmy do imponującej liczby około 1 miliona TEU rocznie. To oznacza nie tylko większą wydajność, ale również bardziej ekologiczne rozwiązania, zgodne z dążeniami do zrównoważonego rozwoju.

Potencjał dla biznesu

Dyrektor generalny Baltic Hub, Charles Baker, podkreśla, że wzrost wolumenu importu i eksportu, szczególnie w kontekście sytuacji na Ukrainie, napędza zapotrzebowanie na usługi kolejowe. Rekordowe przeładunki na bocznicy kolejowej to tylko wierzchołek góry lodowej, a z uruchomieniem dodatkowego terminalu należy się spodziewać dalszego wzrostu.

Kierunek przyszłości

Perspektywy są obiecujące. Z analiz wynika, że udział kolei w transporcie może znacząco wzrosnąć, nawet do 50 proc., co pokazuje rosnącą rolę tej gałęzi transportu. Wyzwaniem staje się teraz odpowiednie przygotowanie infrastruktury, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. Dlatego wybór lokalizacji dla nowego terminalu staje się kluczowy, aby wspierać nie tylko rozwój portów, ale i całej branży logistycznej w kraju.

Nowy terminal kolejowy w Gdańsku to nie tylko kolejny krok dla Baltic Hub, to ewolucja całego sektora transportowego w Polsce. Otwiera nowe możliwości dla biznesu, poprawiając wydajność i zrównoważenie ekologiczne. To także krok w kierunku przyszłości, w której kolej odgrywa coraz większą rolę w globalnym handlu.