+48 55 611 41 44 forsped@forsped.pl

Aktualności / Nowy System AES/PoUS: pierwsza faza systemu Proof of Union Status

Nowy System AES/PoUS: pierwsza faza systemu Proof of Union Status

Decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej nr 2023/2879 z 15 grudnia 2023 roku wprowadziła istotne zmiany w obszarze rozwoju i wykorzystywania systemów teleinformatycznych zgodnie z unijnym kodeksem celnym. Najważniejszym punktem tego rozporządzenia jest planowane wdrożenie pierwszej fazy systemu Proof of Union Status (PoUS) w dniu 1 marca 2024 roku. Ta faza skoncentruje się na obsłudze danych dotyczących potwierdzenia unijnego statusu celnego towarów T2L/T2LF, wyłącznie w formie elektronicznej w urzędzie celnym, zarówno podczas składania wniosku, jak i przedstawienia towaru, zgodnie z unijnymi przepisami i specyfikacjami.

Nowości Wprowadzone przez System AES/PoUS

System AES/STATUS, stosowany w Polsce od 2018 roku, okazał się niedostosowany do unijnych wymogów PoUS. W związku z tym Ministerstwo Finansów zdecydowało o wdrożeniu nowego systemu, AES/PoUS. Nowe funkcjonalności tego systemu obejmują:

  • Nowy model danych wniosku o dowód (T2L/T2LF) zgodny z unijnym kodeksem celnym.
  • Obsługę wniosków zgodnie ze specyfikacjami unijnymi.
  • Przekazywanie danych dowodu (numer MRN) do Centralnego Repozytorium.
  • Generowanie dokumentu SRD (Status Request Document) z numerem MRN.
  • Nowe procedury w urzędach celnych związane z pobieraniem danych dowodu z Centralnego Repozytorium.

Okres Przejściowy i Wdrożenie

Ministerstwo Finansów przygotowało plan okresu przejściowego, który umożliwi przedsiębiorcom dostosowanie się do nowych wymogów. W tym czasie, do 15 września 2024 roku, przedsiębiorcy będą mogli nadal korzystać z systemu AES/STATUS. Po osiągnięciu gotowości, decyzja o przejściu na nowy system będzie należała wyłącznie do przedsiębiorcy.

Jak Zacząć Testować Nowy System?

Środowisko testowe nowego systemu AES/PoUS jest dostępny od 12 lutego 2024 roku. Aby rozpocząć testowanie, przedsiębiorcy muszą założyć konto na stronie PUESC oraz zapoznać się z instrukcjami dostępnymi na stronie Ministerstwa Finansów.

Podsumowanie

Wprowadzenie nowego systemu AES/PoUS oznacza istotny krok w efektywności obsługi celnej w Polsce. Nowe rozwiązania mają na celu usprawnienie procesów związanych z potwierdzaniem unijnego statusu celnego towarów oraz dostosowanie się do unijnych standardów. Dzięki temu, transakcje handlowe będą mogły być jeszcze bardziej przejrzyste i efektywne. W razie pytań dotyczących zmian, Ministerstwo Finansów udostępniło adres e-mail: aes.ais.projekt@mf.gov.pl. Dodatkowo, przygotowywana jest Instrukcja dla użytkowników zewnętrznych, która zostanie opublikowana wkrótce.

 

Więcej szczegółowych informacji na portalu puesc.gov.pl