+48 55 611 41 44 forsped@forsped.pl

Aktualności / Oznaczenie CE – Klucz do Bezpieczeństwa i Zgodności w Europejskim Obszarze Gospodarczym

Oznaczenie CE – Klucz do Bezpieczeństwa i Zgodności w Europejskim Obszarze Gospodarczym

Zrozumienie Procesu Uzyskiwania Oznaczenia CE i Różnice między CE a „China Export”

W dzisiejszym wpisie chcemy rozwikłać tajniki oznaczenia CE (Conformité Européenne), które z pewnością widzieliście na wielu produktach. To znak, który pełni istotną rolę na rynku Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), świadcząc o zgodności danego produktu z rygorystycznymi normami i dyrektywami unijnymi.

CE to nie tylko dwie litery wyryte na etykiecie, to zapewnienie, że dany produkt przeszedł gruntowną ocenę zgodności z normami bezpieczeństwa, zdrowia, ochrony środowiska i innych krytycznych aspektów. Proces uzyskania oznaczenia CE różni się w zależności od kategorii produktu, ale jedno jest pewne – producent lub importer, pragnący wprowadzić produkt na rynek europejski, musi sprostać szeregowi rygorystycznych wymagań technicznych.

Oznaczenie CE to swoiste „pozwolenie na wypuszczenie do obiegu”. Po przeprowadzeniu udokumentowanej oceny zgodności, produkt otrzymuje zielone światło do oznakowania go symbolem CE, co świadczy o jego zgodności z europejskimi przepisami.

Pamiętajmy, że oznaczenie CE ma swoje zastosowanie w konkretnym kontekście – dotyczy wyłącznie zgodności z przepisami europejskimi. Nie jest to międzynarodowy certyfikat jakości, lecz narzędzie ułatwiające swobodne przemieszczanie się produktów na obszarze EOG bez dodatkowych wymagań w poszczególnych krajach członkowskich UE.

Przedstawiając oznaczenie CE, producent deklaruje, że jego produkt spełnia wysokie standardy europejskie. Niemniej jednak, warto zdawać sobie sprawę, że oznaczenie CE nie jest jedynym kluczem do rynku – przedstawiając towar do odprawy celnej, agent celny musi dostarczyć odpowiednią dokumentację potwierdzającą zgodność.

Kontrola CE nie ogranicza się jedynie do samego produktu. Służby celne mogą dokładnie prześwietlić zarówno sam wyrób, jak i prawidłowość wykonania oznaczenia CE. Oszustwa w zakresie oznaczenia CE podlegają surowym grzywnom, co podkreśla wagę rzetelności i zgodności w procesie wprowadzania produktów na rynek.

Termin „China Export” budzi czasem zamieszanie. Warto zaznaczyć, że to oznaczenie nie jest certyfikatem zgodności, lecz jedynie informacją o kraju pochodzenia towaru – Chin. W przeciwieństwie do CE, nie świadczy ono o zgodności z europejskimi normami.

Podsumowując, CE to symbol, który otwiera drzwi do europejskich rynków, potwierdzając zgodność z unijnymi standardami. Natomiast „China Export” to jedynie informacja o pochodzeniu towaru bez odniesienia do zgodności z konkretnymi normami. Pamiętajmy, że świadomy konsument to zadowolony klient, dlatego zawsze warto sprawdzić, czy nasze produkty noszą znak CE, gdy zależy nam na bezpieczeństwie i jakości.